Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Biztos benne Orbán Viktor, hogy nem fognak semmi olyat ráerőltetni hazánkra a brüsszeli EU-s tanácskozásokon, amit nem tud vagy nem akar elfogadni. A kormányfő hozzátette: „azzal leszek elégedett, ha tudjuk tartani a védelmi vonalainkat”. A miniszterelnök elutasítja a kötelező migránskvótákat és fennt szeretné tartani a személyek szabad mozgásának EU-s elvét.
Az illegális bevándorlás témakörében és a londoni kormány reformköveteléseinek ügyében tárgyaló uniós állam- illetve kormányfők csütörtökön Brüsszelben tartandó megbeszélésével kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette: biztos abban, hogy a tárgyalásokon sem sikerül olyasmit ráerőltetni Magyarországra, amit nem tudna, vagy nem akarna elfogadni.
Az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács csütörtökön kezdődő, két napos tanácskozásán a migrációs válság megoldásának kérdésével kapcsolatban magyar újságírók előtt Orbán Viktor kijelentette: „azzal leszek elégedett, ha tudjuk tartani a védelmi vonalainkat”. A miniszterelnök hozzátette: sikerült elhárítani azokat a kísérleteket, amelyek a kötelező betelepítési kvótákat Magyarországra erőltetnék.
Két olyan határt fektetett le London reformköveteléseivel kapcsolatban a magyar kormány, amelyet az európai uniós csúcson nem szabad átlépni; az egyik, hogy a személyek szabad mozgása nem szenvedhet csorbát, a másik, hogy nem születhet precedens.
Mindenképpen meg kell védeni azt a jogot, hogy „ha akarunk, akkor mehessünk”. Akár turistaként, családlátogatásra, vagy munkavállalóként – fogalmazott a miniszterelnök.
Nagy-Britannia: ne érjen minket hátrányos megkülönböztetés
A másik feltétel, amelyet Magyarország rögzíteni szeretne, hogy a briteknek adott szabályozási lehetőségek más uniós országok számára ne váljanak elérhetővé.
A magyar célok között szerepel az is, hogy az Egyesült Királyságban munkát vállaló magyarokat ne érhesse semmilyen hátrányos megkülönböztetés. A miniszterelnök szerint elérhető az a követelés, hogy egyetlen bevezetendő szabályozás se legyen visszamenőleg érvényes. Azok, akik már a szigetországban vannak, nem kerülhetnek kedvezőtlenebb helyzetbe, mint amilyen helyzetben eddig voltak - fogalmazott a kormányfő.
Orbán Viktor reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a magyar álláspontok a két napos uniós csúcs vitáiban tarthatóak leszek.